Un sportiv din Jena a câştigat Ultramaratonul Aradului

IONUT-MARANEvenimentul sportiv denumit Maratonul, Semimaratonul şi Crosul Aradului, care a avut loc sâmbătă, 28 mai, a fost o reuşită şi în ediţia din 2016. Competiţia a reunit la start aproximativ 1600 de alergători din mai multe judeţe din România, dar şi din Ungaria, Serbia, Canada, Germania, Italia, Franţa, Austria, Marea Britanie, Grecia, Egipt, Spania şi Slovacia.

Aceştia au luat startul în la ultramaraton, unde au parcurs 52,75 de km, la maraton, unde au alergat 42,195 km, iar cei 232 de la semimaraton au parcurs 21,097 km. Au mai fost înscrişi concurenţi la ştafetă maraton, la cros – 6 km şi la cros 1 km.

La întrecerea desfăşurată la Arad s-au prezentat şi sportivi lugojeni: Alexandru Szilagy, Rodica Drăgoi, Ionuţ Măran, Flavius Koch, Claudia Koch, Diana Amza şi grupul Invictus format din Adrian Ristea, Ovidiu Suciu, Florentin Drăghin, Cosmin Benko, Daniel Benek şi Petruţa Iovanovici.

“Concursul a fost unul reuşit, bine organizat, ne-am simţit bine. Ne-am întâlnit cu prietenii şi la final a fost o atmosferă plăcută”, a declarat Alexandru Szilagy, unul dintre concurenţii din Lugoj.

În cadrul ultramaratonului, probă introdusă în acest an în cadrul concursului, Ionuţ Măran de la Jena a ocupat primul loc cu timpul de 3 ore, şi 36 de minute pentru 52, 75 km. La ultramaraton au participat 35 de concurenţi. Ionuţ practică sportul din pasiune şi se antrenează doar duminica.

“A fost uşor. Nu am avut adversari pe măsură. Am încheiat cursa la 26 de minute faţă de ocupantul locul al doilea, ţinând cont de faptul că mă antrenez doar o dată pe săptămână, duminica”, a precizat Ionuţ Măran.

De asemenea Diana Amza din Lugoj s-a situat pe poziţia a treia la cursa de maraton ştafetă feminin.

sursa: cetateanul.ro