Un sportiv din Jena a câştigat maratonul San Montan în judeţul Hunedoara

2Cinci alergători lugojeni şi din zona Lugoj au participat sâmbătă, 9 iulie, la a III-a ediţie a concursului Aleargă cu San Montan, care s-a desfăşurat în comuna Baru din judeţul Hunedoara. Aceştia au luat startul la maraton- 40 km pe o diferenţă de nivel de 1800 m şi la semimaraton- 23 km, diferenţa de nivel fiind de 1000 m.

Ionuţ Măran din Jena s-a remarcat la maraton, el reuşind să se claseze pe primul loc, atât la general, cât şi la categoria lui de vârstă, 16-29 ani, cu un timp de 3h 22.20. Tot la maraton, dintre lugojeni, Cosmin Benko a ocupat locul al şaselea la categoria 30-39 ani, cu timpul de 4h 58.11, Florentin Drăghin a venit al patrulea la categoria 40-49 ani, înregistrând un timp de 4h 27.40, iar Alexandru Szilagy a ocupat locul opt cu 5h 49.06 la categoria 30-39 ani. În cadrul semimaratonului, Adrian Rista din Lugoj,s-a clasat pe locul cinci cu 2h 22.37.

“A fost un eveniment  reuşit, atât pe plan sportiv, cât şi din punct de vedere al organizării. La astfel de competiţii montane te încarci pozitiv”, a declarat Alexandru Szilagy, lugojeanul care a reprezentat clubul de turism Concordia.

sursa: cetateanul.ro