Performanţă pe propria cheltuială la Campionatul Naţional pentru sportivii de la Maraton ’93 Lugoj

DORINA-VARGATU-3Imediat după încheierea Openului Internaţional al României (RITTO), în perioada 26-29 iulie, la Cluj s-a desfăşurat Campionatul Naţional de tenis de masă şi atletism. Dacă în competiţia prmergătoare, două sportive de la clubul CSHF Maraton ’93 Lugoj, Dorina Vărgatu şi Maria Stănescu au reuşit să urce pe treapta a treia a podiumului, la Campionatul Naţional toţi cei opt sportivi deplasaţi au câştigat medalii la clasele lor. Competiţia naţională a reunit aproximativ 70 de participanţi de la nouă cluburi din întreaga ţară.

În ciuda performanţelor deosebite obţinute, sportivii nu au primit sprijin financiar din partea Primăriei decât pentru RITTO, la Campionatul Naţional s-au descurcat cum au putut.

“Rezultatele au fost foarte bune, însă sprijinul a fost doar pentru RITTO din partea Primăriei Lugoj. A fost dificil să acoperim cheltuielile din bugetul pe care îl mai aveam”, a declarat Dorina Vărgatu, preşedinta CSHF Maraton ‘93 Lugoj .

Dorina Vărgatu (clasa 4) a câştigat  medalia de aur la tenis de masă individual şi la echipe, aur la atltetism în proba de 100 m, argint la 200 m, argint la 800 m şi bronz la aruncarea suliţei.

Vasile Stoica (clasa 5) a obţinut medalia de aur la atletism în probele de 100 m,  200 m şi 1500 m şi argint la aruncarea suliţei şi la greutate.

Victor Doană (clasa 7) s-a clasat pe locul al doilea la tenis de masă individual şi pe primul loc în concursul pe echipe, iar în probele de atletsm, pe locul al doilea la suliţă, la greutate, la 100 m, la 200 m şi la lungime.

Tudor Micu ( clasa 10) a reuşit să obţină medalia de argint la tenis de masă inividual, aur la greutate, argint la aruncarea suliţei, la 100 m, 200 m şi la lungime.

Gabriel Dumitru (clasa 7) a adus pentru clubul din Lugoj  medalia de aur la tenis de masă echipe, bronzul la 100 m, greutate, 200 m şi  aruncarea suliţei.

Maria Stănescu (clasa 8) a câştigat locul al doilea la tenis de masă echipe şi locul al treilea la individual. La suliţă s-a clasat pe primul loc, iar la greutate pe locul al doilea.

Doina Părăian (clasa 4) şi-a adjudecat argintul la tenis de masă individual şi aurul la tenis de masă pe echipe. În probele de atletism a câştigat medalia de argint la 100 m, bronz la 200 m şi la 800 m şi cea de aur la suliţă şi greutate.

Camelia Dijmărescu (clasa 2) a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la atletism, 100 m,  200 m şi  800 m şi pe treapta a doua în proba de greutate.

sursa: cetateanul.ro