Judo-ul lugojean, medalii internaţionale în Serbia

JUDO-SEBIASecţia de judo a Clubului Sportiv Şcolar Lugoj a bifat un nou succes pe plan internaţional, la turneul desfăşurat la Vrsac, în Serbia, în perioada 28-29 mai, rezervat categoriilor U 11, U 13 şi U 15. Participarea a fost una numeroasă, pe tatami intrând în jur de 500 de sportivi, lugojenii având ca adversari reprezentanţi ai ţărilor Muntenegru, Serbia, România, Bulgaria şi Bosnia.

Profesoarele Andreea Galicza şi Cristina Toth de la CSŞ Lugoj au deplasat la întrecere 15 sportivi, împărţiţi, în funcţie de categoria de vârstă, în cele două zile de concurs. Aceştia au câştigat un total de zece medalii. În prima zi au intrat în luptă 11 judoka lugojeni, la categoriile de U 11 şi U 13. Pe prima treaptă a podiumului au urcat Selena Moisescu (32 kg, U 13), Rebeka Mitar (44 kg, U 13) şi Mihajlovic  Spasko (46 kg, U 13). Medalia de argint a fost obţinută de Denis Horgea (60 kg, U 13), iar cea de bronz de Jaqueline Dohor (34 kg, U 11), Matei Zimbrean (34 kg, U 11) şi Sandra Nistor (32 kg, U 13).

Cea de-a doua zi de concurs a fost rezervată categoriei U 15, unde au participat patru lugojeni, dintre care trei au urcat pe podium. Pe primul loc s-au clasat Flavius Lungu (34 kg) şi Ioan Dziţac (38 kg), iar Alin Popovici (42 kg) a ocupat poziţia a doua.

sursa: cetateanul.ro