Jaqueline Dohor este noua campioană naţională a Lugojului la judo

admin-ajax.php_Timişoara a găzduit la finalul săptămânii Campionatul Naţional de judo la categoriile U 10- U 11, unde s-au prezentat 440 de sportivi de la 47 de cluburi din România. Clubul Sportiv Şcolar Lugoj s-a remarcat prin sportiva Jaqueline Dohor (36 kg), care a câştigat titlul de campioană naţională la categoria U 11.

Pentru a obţine medalia de aur, Jaqueline a învins în trei meciuri sportive de la Steaua Bucureşti, din Alexandria şi Oradea. În finală a întâlnit o judokană din Harghita, în faţa căreia a avut de asemenea câştig de cauză.

“Şi-a dorit foarte mult să fie pe prima treaptă a podiumului, pentru că medalii a mai avut şi în trecut. Învaţă foarte bine la şcoală, e conştiincioasă, iar la antrenamente are acea răutate necesară unui sportiv pentru a face performanţă”, a mărturisit prof. Andreea Galicza, antrenoarea sportvei.

Jaqueline a participat anul trecut la prima ei finală naţională, unde a obţinut medalia de argint la U 10. În 2016, cu ocazia întrecerii naţionale de la Timişoara, sportiva şi-a depăşit propria performanţă, câştigând medalia de aur la o categorie superioară de vârstă.

Clubul Sportiv Şcolar Lugoj a fost reprezentat la finala de la Timişora de alţi doi sportivi, care nu au reuşit să se claseze pe podium, vârsta foarte fragedă determinându-i să aibă fluctuaţii de formă. Matei Zîmbrean (34 kg) a fost al cincilea la U 11, iar Izabela Lupulescu (34 kg) a ocupat locul al şaptelea la U 10.

sursa: cetateanul.ro