Festivalul Inimilor; renumiti interpreti de muzica populara din Banat pe scena din Parcil Rozelor

xparcul-rozelor-concert-spectacol-festival-632x336.jpg.pagespeed.ic.rF03E6axchSe da startul unuia dintre cele mai asteptate festivaluri ale verii la Timisoara, Festivalul Inimilor. In aceasta seara, de pe scena din Parcul Rozelor ii vor incanta pe timisoreni o multime de interpreti de muzica populara foarte iubiti in Banat.

NICOLETA VOICA, PETRICA MOISE, CARMEN POPOVICI-DUMBRAVA, PETRICA MIULESCU IRIMICA, STANA STEPANESCU, DORIANA TALPES, ANDREEA ALEUSAN, GEORGIANA VITA, CAMELIA FLOREA, ANCUTA FLESARIU, MARIA BORTUN POPESCU, CAMELIA MIUTESCU, si CORNEL BRICI vor canta alaturi de ansamblul folcloric Timisul, dar si de Bihorul, din Oradea.

Spectacolul, care deschide Festivalul Inimilor de la Timisoara, incepe la orele 19.30, iar intrarea este libera.

Iata, mai jos, programul pentru urmatoarele zile!

JOI, 7 iulie 2016
ora 18,30 – Catedrala Ortodoxa Mitropolitana
Parada portului popular, defilare pe traseul: Catedrala – Opera – Catedrala – Parcul Rozelor.
ora 19,30 – Parcul Rozelor
Ceremonia de deschidere a festivalului, spectacol sustinut de ansamblurile: “Edelweiss” – Deta, „Ghiocelul” – Giroc, „Armenisana”- Armenis, „Zestrea Gugulanilor” – Caransebes, „Mladost” – Timisoara, Orchestra „Barbu Lautaru” – Republica Moldova, „Przygoda” – Polonia, „Dragan Muntean” – Deva, „Hasad”- Turcia, „Muresul” – Tg.Mures, „Fundation Colombia Folklore” – Columbia, „Maria Tănase” – Craiova.

VINERI, 8 iulie 2016, ora 19,30 – PARCUL ROZELOR
Spectacol sustinut de ansamblurile: „Cununita”- Bania, ”Lugojana” – Lugoj, „Pastratorii Traditiei”– Pecica, “ Pastratorii Traditiilor”- Sicula, „Zarandul”– Arad, „Banatul” – Timisoara, “Hont” – Slovacia, „Doina Timisului” – Timisoara, „Ceata Junilor” – Sibiu, “Banda Renacer” – Chile, „Timisul” – Timisoara, “Zarya”- Bulgaria, “Rey Curre” – Costa Rica, „Branislav Nušić” – Serbia

SAMBATA, 9 iulie 2016, ora 19,30 – PARCUL ROZELOR
Spectacol sustinut de ansamblurile: „Timisul”- tineret – Timisoara, „Cununita”- Bania, „Kud Majdanpek” – Serbia, „Teregovana” si „Teregovita” – Teregova, “Eszterlanc” si “Bobita” –Timisoara, “Szederinda” – Tormac, “Szeged Tancegyuttes” – Ungaria, “Gorgany” – Ucraina, “Banda Renacer”- Chile, “Zarya”- Bulgaria, “Hont”- Slovacia, “Fundation Colombia Folklore” – Columbia, „Branislav Nušić” – Serbia, “Przygoda” – Polonia, “Hasad” – Turcia, “Rey Curre” – Costa Rica

DUMINICA, 10 iulie 2016
ora 11,00 – Muzeul Satului Banatean
Spectacol sustinut de formatiile participante la festival.
ora 19,30 – Parcul Rozelor
Spectacol de inchidere a Festivalului sustinut de formatiile participante.

sursa: opiniatimisoarei.ro

Bookmark and Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

404