Cupa Max Ausnit la ciclism şi-a desemnat câştigătorii

Cupa-Max-Ausnit-POZACupa Max Ausnit la ciclism, ajunsă la a cincea ediţie, a reunit la start sâmbătă, 23 iulie peste 300 de participanţi, reprezentanţi ai şapte ţări. Competiţia organizată la Lugoj în memoria marelui industriaş Max Ausnit este una dintre cele mai importante curse cicliste private din România.

Actuala ediţie a fost câştigată de timişoreanul de la Cycling Team, Andrei Nechita, învingător şi în ediţia trecută a competiţiei. Rutierul a fost urmat pe podium de bucureştenii Valentin Pleşea de la HC Power Team şi Marius Petrache de la CSA Steaua Devron.

La masculin, categoria 18-29 de ani s-a impus Leasu Daniel de la HC Cycling Team, Roland Schmidt repreyentând Pro Racer Satu Mare şi Eugen Ignat de la HC Cycling Team.

La categoria 30-39 de ani, pe cea mai înaltă treaptă a urcat Marian Frunzeanu (HC Cycling Team), fiind urmat de colegii de echipă Daniel Anghelache şi Andrei Cosmin Bidilici.

La +40 podiumul a fost următorul: 1 Ştefan Morcov, 2 Gyorgy Borbely şi Daniel Catapan.

Câştigătorii categoriei U 23 Elite au fost Emil Duma, Vlad Dobre şi Andrei Barbu.

Categoria Elite Feminin le-a avut pe podium pe Marike Tache din Ungaria  şi pe Adriana Szentgyorgyi şi Miriam Stan de la CS Otopeni.

La Feminin Open a câştigat Monica Serachitopol de la Bucureşti, iar pe următoarele două poziţii s-au aflat Elena Fodor de la CS Tibiscus Timişoara şi Loredana Corina Butuc de la HC Cycling Team Constanţa. La juniori Emanuel Stan de la CS Otopeni a venit primul.

La final, s-au acordat premii câştigătorilor în valoare de 6000 de euro, biciclete, telefoane mobile şi alte cadouri din partea organizatorilor.

sursa: cetateanul.ro